Szpiedzy w Warszawie
TVP 1BBC

Alan Furst: mistrz powieści szpiegowskiej

Scenariusz „Szpiegów w Warszawie” napisany został na podstawie bestsellerowej książki o tym samym tytule. Książka właśnie trafiła do księgarń. Kim jest jej autor?

Alan Furst Alan Furst

Alan Furst urodził się w 1941 roku w Nowym Jorku na Manhattanie. Studiował na prestiżowym Columbia University. Zanim został powieściopisarzem pracował w reklamie oraz współpracował z czasopismami takimi jak „Esquire” oraz „International Herald Tribune”, w którym prowadził własną kolumnę. Przez wiele lat pracował jako wykładowca na uniwersytecie w Montpellier we Francji.

Popularność zawdzięcza powieściom szpiegowskim, których akcja rozgrywa się tuż przed lub w trakcie II wojny światowej. Pierwsza z nich powstała w 1979 roku, ale dopiero piąta „Night Soldiers” stała się bestsellerem i przyniosła mu międzynarodowy rozgłos i uznanie krytyki.

Scenarzysta Dick Clement był urzeczony powieściami Fursta – Ian (La Frenais, scenarzysta serialu - przyp. red) dał mi jedną z jego książek – przypadkiem byli to „Szpiedzy w Warszawie”. Nigdy wcześniej Fursta nie czytałem. W rezultacie przeczytałem wszystkie powieści za jednym razem, z zapartym tchem. Następnie odkryliśmy, że mamy tego samego agenta, więc zaproponowałem, że zaproszę go na obiad. Obiad okazał się bardzo przyjemny. To było jakieś trzy i pół roku temu.

Sam pisarz pozostawił scenarzystom wolną rękę. – Często kontaktowaliśmy się z Furstem. Miał do nas jednak całkowite zaufanie. Nie chciał nawet przeczytać scenariusza.

Do tej pory ukazało się jedenaście powieści Alana Fursta, a dwie z nich „Polski oficer” i „Szpiedzy w Warszawie”, zostały przetłumaczone na język polski.