Szpiedzy w Warszawie
TVP 1BBC

„Szpiedzy w Warszawie” – historyczna koprodukcja

„Szpiedzy w Warszawie”, historyczny serial szpiegowski na podstawie światowego bestsellera Alana Fursta pod tym samym tytułem, to pierwsza wspólna produkcja fabularna Telewizji Polskiej i BBC Worldwide. Scenariusz serialu napisali Dick Clement i Ian La Frenais, autorzy m.in. scenariusza do „The Commitments” Alana Parkera. „Szpiedzy w Warszawie” od 11 stycznia w TVP1, w piątki o godz. 20.30.

Reżyserka serialu Coky Giedroyć (fot. TVP/Jan Bogacz) Reżyserka serialu Coky Giedroyć (fot. TVP/Jan Bogacz)

Juliusz Braun, Prezes Zarządu Telewizji Polskiej S.A.

To historyczny moment - Telewizja Polska, największy nadawca telewizyjny w regionie oraz BBC, najbardziej znana telewizja publiczna w Europie o najwyższych standardach jakościowych i etycznych, zrealizowały pierwszy wspólny projekt fabularny.

Reżyserką „Szpiegów w Warszawie” jest Coky Giedroyc, autorka m.in. nominowanego do BAFTY „The Virgin Queen”, reżyserka seriali „Holmes”, „Olivier Twist” oraz nominowanego do BAFTY i Złotego Globu „Black Pool”, a autorami scenariusza Dick Clement i Ian La Frenais, doświadczeni i wielokrotnie nagradzani scenarzyści, którzy napisali m.in. scenariusz do legendarnego już „The Commitments” Alana Parkera, filmu nagrodzonego Złotymi Globami w kategorii najlepsza komedia, czterema nagrodami BAFTA (w tym za najlepszy film, najlepszy scenariusz adaptowany i najlepszą reżyserię).

W roli głównej w serialu „Szpiedzy w Warszawie” wystąpił David Tennant („Doctor Who”, „Hamlet”, „Casanova”, „Fright Night”). Tennant zagrał rolę Merciera i był partnerem Janet Montgomery („Black Swan”, „Merilin”), grajacej rolę Anny. W pozostałych rolach wystąpili: Marcin Dorociński (“Róża”), Mirosław Zbrojewicz (“Chłopaki nie płaczą”) oraz Ann Eleonora Jørgensen (“The Killing”), Anton Lesser (“The Hour”), Burn Gorman (“Torchwood”, “Lark Rise to Candleford”), Tuppence Middleton (“New Tricks”, “Sinbad”) oraz Julian Harries (“EastEnders”).

Richard Klein, BBC4, Controller

„Szpiedzy w Warszawie” to Alan Furst w najlepszym wydaniu – pełna napięcia, namiętna i zmysłowa historia miłosna, ukazana w kontraście do odgłosów coraz natarczywiej nadchodzącej wojny. Myślę, że David Tennant grający Merciera i Janet Montgomery jako Anna to ekscytujący sposób na odczytanie niezwykle przekonujących głównych postaci Fursta, jednocześnie jestem zachwycony, że Ian i Dick stworzyli tak fascynujący scenariusz. „Szpiedzy w Warszawie” to porywająca, ekscytująca i wnikliwa opowieść o nietypowym spojrzeniu na drugą wojnę światową, widzianą oczami bohaterów, którzy od początku wiedzą iż oni i ich rodacy będą musieli zmierzyć się z ciężarem nadchodzącego horroru: to dramatyczna opowieść najwyższej klasy i idealna dla BBC Four.

Renata Czarnkowska-Listoś, Dyrektor Agencji Filmowej TVP

Podwójne życie Jean-François Merciera - głównego bohatera mini serii „Szpiedzy w Warszawie” - stwarza doskonałą możliwość opowiedzenia o fascynującym momencie w historii Polski z perspektywy wydarzeń europejskich. Stojąca w przededniu II wojny światowej Europa, stanowi jednak tylko tło dla pasjonującej opowieści o wielkiej miłości, przyjaźni i zdradzie. Tak skonstruowana fabuła, zrealizowana przez wybitnych - również polskich – twórców, pozwala wierzyć, że „Szpiedzy w Warszawie” będą cieszyli się olbrzymim uznaniem międzynarodowej widowni. Tym bardziej niezwykle cieszy fakt, że Agencja Filmowa TVP mogła produkcyjnie zaangażować się w tak unikalny i wartościowy projekt.

Piotr Radziszewski, Dyrektor TVP1

Bardzo mnie cieszy fakt, że po raz pierwszy w historii TVP mam możliwość nawiązania współpracy produkcyjnej z tak znamienitym partnerem jakim jest BBC. Serial „Szpiedzy w Warszawie” stwarza unikalną możliwość opowiedzenia o fascynującej historii Polski z perspektywy wydarzeń europejskich. W serialu kręconym w Polsce przez wybitną międzynarodową ekipę wystąpili także polscy aktorzy. Mam nadzieję, że serial spotka się uznaniem międzynarodowej widowni.

Ben Donald, Executive Producer for International Drama

To był mój pomysł, by zdjęcia zrealizować w Polsce. Potem namówiłem brytyjskiego producenta, żeby ten pomysł wykorzystał. To było jesienią 2011 roku, kiedy przyjechaliśmy oglądać lokacje. Wcześniej spotkaliśmy świetną polską firmę Apple Film Production i czuliśmy, że możemy naprawdę razem współpracować nad tym projektem. I tak się stało.


Zdjęcia do „Szpiegów w Warszawie” rozpoczęły się 11 kwietnia i trwały do czerwca 2012 roku. Zostały zrealizowane w całości w Polsce – w większości w Warszawie, ekipa zdjęciowa przeniosła się również na kilka dni do Chabówki koło Krakowa. Współautorką scenografii jest Ewa Skoczkowska (nagroda Emmy za "Hindenburg: The Untold Story"), autorem zdjęć do serialu nominowany do BAFTY Wojciech Szepel (polskiej widowni znany m.in. z „Lekcji pana Kuki” i „Warszawy”, od lat pracujący również w Wielkiej Brytanii).

Współpraca pomiędzy stacjami została zainicjowana przez BBC Worldwide i Apple Film Production.

Produkcję zrealizowały Fresh Pictures i Apple Film Production dla BBC Worldwide i Telewizji Polskiej przy współpracy Programu Unii Europejskiej Media, a producentami są Richard Fell i Dariusz Jabłoński.

Richard Fell, Fresh Pictures, Head of Drama

Jesteśmy zachwyceni i szczęśliwi, że David i Janet zagrali w „ Szpiegach w Warszawie”. Oboje są aktorami o tak wielkich możliwościach i talencie, że rozświetlą ekran jako Jean Francois i Anna, kochankowie, którym gwiazdy nie sprzyjają.

Dariusz Jabłoński, Apple Film Production, Prezes Zarządu


To przyjemność i zaszczyt przygotowywać i realizować dla Telewizji Polskiej pierwszą w historii koprodukcję z BBC. Cieszę się, że TVP wraca do swojej najlepszej tradycji wspierania wysokogatunkowej produkcji filmowej. Za sukces pozwalam sobie uznać to, że nasi brytyjscy partnerzy po pierwszych dokumentacjach zdecydowali się zrealizować całość zdjęć do serialu w Polsce, z radością też widzimy w ekipie polskich twórców.