Szpiedzy w Warszawie
TVP 1BBC

Cała Europa w Warszawie

Zdjęcia do serialu odbywały się one m.in. przy ulicy Koziej w Warszawie, gdzie jeden z zaułków imitował uliczkę w Pradze, stolicy Czechosłowacji. Sceny z Paryża były nagrywane m.in. w okolicach Teatru Wielkiego.

fot. materiały prasowe fot. materiały prasowe

„Szpiedzy w Warszawie” to pierwsza wspólna produkcja fabularna brytyjskiej BBC i Telewizji Polskiej. Scenariusz – autorstwa Dicka Clementa i Iana La Frenaisa – powstał na podstawie bestsellerowej powieści Alan Fursta, amerykańskiego pisarza specjalizującego się w historycznej powieści kryminalnej. Jest autorem 14 książek, sprzedawanych w milionach egzemplarzy na całym świecie.

Zdjęcia do „Szpiegów w Warszawie” rozpoczęły się w kwietniu. Nad całością czuwa reżyserka Coky Giedroyc. Angielska reżyserka ma na swoim koncie nominowany do nagrody BAFTA serial „The Virgin Queeen”.

Większość z ujęć była robiona w Warszawie i okolicach (m.in. w Jabłonnej, Modlinie, Nieborowie, Turowej Woli). Było też kilka dni zdjęciowych w Krakowie. Ekipa odwiedziła również Chabówkę, a tamtejszy dworzec „robił” za przedwojenny Dworzec kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.

W rolach głównych w serialu występują: David Tennant w roli pułkownika Merciera oraz Janet Montgomery w roli Anety Skarbek, prawniczki w Lidze Narodów. Partneruje im jeden z najbardziej znanych polskich aktorów – Marcin Dorociński, w roli oficera polskiego wywiadu, legendarnej przedwojennej „Dwójki”. Davida Tennanta zastaliśmy na planie przy ulicy Koziej w Warszawie. Kręcona była tam m.in. scena z czeskiej uliczki w Pradze. Główny bohater siedzi w knajpce, zapala papierosa, rozmawia z kelnerem oraz odchodzi, zakładając na głowę kapelusz. Plenery z powodzeniem oddają atmosferę miasta pogrążonego w chaosie i targanego wojną.

Poza Marcinem Dorocińskim w serialu występuje wielu innych polskich aktorów. Mirosław Zbrojewicz gra byłego legionistę, a obecnie kierowcę pułkownika Merciera, który w grze wywiadów, uprowadzeń i zamachów odgrywa dużą rolę. W ekipie aktorskiej znaleźli się też m.in.: Joanna Kulig, Magdalena Popławska, Anna Czartoryska, Lech Dyblik, Krystyna Rutkowska-Ulewicz, Radosław Kaim oraz Piotr Baumann.

Produkcję realizują Fresh Pictures dla BBC i Apple Film Production dla TVP, a producentami są Richard Fell i Dariusz Jabłoński. Premiera serialu w BBC4 i TVP1 została przewidziana na jesień 2012 roku.

PP

Dariusz Jabłoński (ur. 30 maja 1961 w Warszawie) – polski reżyser filmowy, scenarzysta i producent. Ukończył łódzką szkołę filmową, był asystentem Krzysztofa Kieślowskiego. Kieruje studiem Apple Film Production. Od 1994 r. był wiceprezesem, a od 1999 prezesem Stowarzyszenia Niezależnych Producentów Filmowych i Telewizyjnych. Od 2000 r. był prezesem Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych. Obie funkcje sprawował do 2004 r. Wyprodukował kilkadziesiąt filmów fabularnych, dokumentalnych, seriali i teatrów telewizji. Filmy powstały we współpracy z polskimi stacjami telewizyjnymi: TVP, Canal+ Polska, HBO, ale także z udziałem zagranicznych stacji telewizyjnych: ARTE, CANAL+, WDR, MDR, SVT, CTV, oraz w koprodukcji z niezależnymi producentami z Czech, Słowacji, Węgier, Niemiec, Francji, Szwecji, Izraela, Wielkiej Brytanii. W sumie filmy uzyskały ponad sto nagród na festiwalach zagranicznych i krajowych. Pomysłodawca i organizator Polskich Nagród Filmowych i Polskiej Akademii Filmowej oraz założyciel Niezależnej Fundacji Filmowej, powołanej dla promocji filmu polskiego i jego twórców w kraju i za granicą. Współzałożyciel organizacji polskich producentów, w tym Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych. Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej. „Gry Wojenne” w reżyserii Dariusza Jabłońskiego, wyprodukowany przez Apple Film Production, jako pierwszy w historii polski film dokumentalny, otworzył najważniejszy i największy na świecie międzynarodowy festiwal filmów dokumentalnych IDFA 2009 w Amsterdamie.